piątek, 20 września 2013

Temat I: Podstawowe zagadnienia – pojęcie Sakramentu, Bierzmowania oraz pozostałych Sakramentów Świętych.

Aby zrozumieć czym jest sakrament Bierzmowania i jaki jest sens jego przyjmowania warto się najpierw zastanowić nad tym, co kryje się pod pojęciem słowa „.Sakrament”

Sakrament jest to widzialny znak niewidzialnej łaski Bożej.

Wiedząc już czym jest sakrament, możemy przejść do pytania, czym jest Bierzmowanie, oraz jakich łask dostępujemy przyjmując go.

Bierzmowanie jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych, ostatni sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego.  Jego istotą jest umocnienie wiary otrzymanej na chrzcie, poprzez przyjęcie darów Ducha Świętego.
Nazwa tego sakramentu wywodzi się od staropolskiego słowa „bierzmo” oznaczającego drewnianą belkę podtrzymującą strop. Łacińska nazwa „firmare” oznacza umocnienie, stąd też bierzmowanie jest sakramentem umacniającym wcześniej przyjętą wiarę.

„Oto  Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka.” – Łk 24, 49

Tym co otrzymujemy na Bierzmowaniu jest siedem darów Ducha Świętego. Każdy z nich służy umocnieniu i pokrzepieniu naszej wiary. Są nimi:

- Dar mądrości
- Dar rozumu
- Dar umiejętności
- Dar wiary
- Dar męstwa
- Dar pobożności
- Dar bojaźni Bożej

Poza Bierzmowaniem istnieje też sześć innych Sakramentów Świętych. Część z nich pewnie już przyjąłeś. Warto zatem dowiedzieć się więcej o nich a także pomyśleć nad tym jaki mają one związek z tym sakramentem, który niedługo masz przyjąć.

Chrzest – jest to pierwszy i zarazem najważniejszy sakrament. Jego istotą jest oczyszczenie z wszystkich grzechów (a szczególnie pierworodnego), a także włączenie do wspólnoty Kościoła i przekazanie wiary. Udzielany jest najczęściej w niedzielę, podczas Eucharystii. W przypadku zagrożenia życia sakrament może również udzielić osoba świecka – wtedy jeżeli minie niebezpieczeństwo utraty życia następuje dopełnienie obrzędów w kościele.

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.” – Mt 28, 19

Najświętszy Sakrament Ołtarza – sakrament w trakcie którego w szczególny sposób łączymy się z Jezusem, stąd też inna nazwa to Komunia Święta (od łac. Communio – jedność, wspólnota). Ustanowiony na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.  Udzielać go może zarówno osoba duchowna (ksiądz, diakon) jak i świecka (tzw. Szafarz nadzwyczajny).

„Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: To czyńcie na moją pamiątkę!”  Łk 22, 19

Sakrament Pokuty I Pojednania (Spowiedź) – jest to sakrament, którego celem jest oczyszczenie nas z popełnionych grzechów, a także podjęcie postanowienia poprawy. Aby dobrze przeżyć spowiedź należy spełnić pięć warunków dobrej spowiedzi: Rachunek Sumienia, Żal za grzechy, Mocne Postanowienie Poprawy, Szczera Spowiedź oraz Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Nazwa tego sakramentu wywodzi się od łacińskiego „confessio” oznaczającego przyznanie się. Szafarzem tego sakramentu może być jedynie kapłan.

„Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.” – J 20, 22-23

Namaszczenie Chorych – sakrament którego celem jest pokrzepienie osoby chorej na ciele i duszy. Udziela się go osobom starszym, poważnie chorym lub w wypadku zagrożenia życia. Udzielany z wiatykiem (Komunią Świętą) jest nazywany Sakramentem Chorych. Udziela się go poprzez namaszczenie czoła oraz wewnętrznej części dłoni (u kapłanów zewnętrznej) olejem chorych. Nazwa sakramentu łączy się z łacińskim „infirmo” co oznacza osobę chorą.

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.” – Mt 11, 28

Kapłaństwo – sakrament którego głównym celem jest kontynuacja misji apostolskiej rozpoczętej przez Jezusa. Poprzez  namaszczenie wewnętrznej części dłoni kapłan otrzymuje władzę uświęcania czyli sprawowania innych sakramentów. Wyróżnia się trzy stopnie święceń kapłańskich – diakonat, najniższy stopień po którym diakon może przewodniczyć obrzędom chrztu i pogrzebu, błogosławić małżeństwo, udzielać Komunii Świętej oraz asystować księdzu przy Eucharystii, prezbiterat po którym ksiądz może dodatkowo sprawować sakramenty Eucharystii, Spowiedzi i Namaszczenia Chorych, oraz episkopat, po którym biskup może dodatkowo udzielać sakramentu Bierzmowania oraz Święceń Kapłańskich.

„Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam!” – J 20, 21

Małżeństwo – sakrament którego istotą jest utworzenie przed Bogiem wspólnoty dwojga ludzi, kobiety i mężczyzny. Szafarzem tego sakramentu są małżonkowie, kapłan natomiast jest świadkiem, błogosławi związek małżeński w imieniu Kościoła. Małżeństwo jest sakramentem nierozerwalnym tzn. raz przyjęty trwa aż do śmierci jednego ze współmałżonków.

„I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” – Mt 16, 19

Bierzmowanie jest zatem sakramentem, który dopełnia wcześniej przyjęte sakramenty. Jest on ostatnim „sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego”. Pogłębia wiarę przyjętą na Chrzcie i otwiera nam drogę do głębszego poznawania naszej wiary. W momencie przyjęcia sakramentu Bierzmowania możemy być świadkiem przy udzielaniu sakramentu Bierzmowania i Małżeństwa, a także być ojcem lub matką chrzestną przy sakramencie Chrztu.

Do zapamiętania:

Siedem Sakramentów Świętych:
Chrzest, Bierzmowanie, Najświętszy Sakrament Ołtarza, Pokuta, Namaszczenie Chorych, Kapłaństwo i Małżeństwo.

Siedem darów Ducha Świętego:
Dar mądrości, Dar rozumu, Dar umiejętności, Dar rady, Dar męstwa, Dar pobożności, Dar bojaźni Bożej.

Pięć warunków dobrej Spowiedzi Świętej:
Rachunek Sumienia, Żal za grzechy, Mocne postanowienie poprawy, Szczera Spowiedź, Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Przykładowe zadania:

Zadanie 1. (1 pkt)
Wyjaśnij pojęcie Sakrament:
…………………………………………………………………………

Zadanie 2. (3 pkt)
Wymień Sakramenty, które przyjmujemy raz w życiu:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 3. (1 pkt)
Który z sakramentów może udzielić jedynie kapłan:
A. Chrzest
B. Najświętszy Sakrament Ołtarza
C. Spowiedź
D. Małżeństwo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz