poniedziałek, 18 listopada 2013

Temat VI – Pismo Święte w życiu chrześcijanina

Na przełomie wieków powstało wiele ksiąg przedstawiających różne zagadnienia. Wśród nich możemy znaleźć encyklopedie, kompendia, podręczniki, powieści itp. Jedną z nich (i chyba najważniejszą) jest Pismo Święte.

Pismo Święte (Biblia) to zbiór ksiąg pierwotnie napisanych po aramejsku, hebrajsku i grecku uznawanych za natchnione przez Boga. W skład Pisma Świętego wchodzą Stary Testament i Nowy Testament. Stary Testament, składający się z 46 ksiąg opowiada o losach Narodu Izraelskiego oraz zapowiada przyjście Mesjasza, czyli Pana Jezusa. Nowy Testament składający się z 27 ksiąg jest wypełnieniem zapowiedzi Starotestamentalnych: opowiada o życiu i działalności Pana Jezusa, oraz przedstawia dzieje pierwszego Kościoła.

Wszystkie księgi znajdujące się w Piśmie Świętym to tzw. Księgi Natchnione. Oznacza to, że autorem tych ksiąg jest Pan Bóg. Człowiek natomiast służył za narzędzie do spisania słów Bożych. Księgi Natchione powstały z wyraźnego działania Ducha Świętego, który mówił wybranym ludziom (pisarzom), co ma się znaleźć w danej księdze.

Piersze księgi nie były jednak spisywane „na bierząco”. Na początku istniała tzw. tradycja ustna. Oznacza to, że wydarzenia i dzieje były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Dopiero późniejsze pokolenia spisywały te księgi – nazywamy to tradycją pisaną.

Oprócz ksiąg natchnionych istnieją też księgi deuterokanoniczne. Są to księgi, które nie znajdują się w Piśmie Świętym, ale również mówią o losach Narodu Izraelskiego.

W Piśmie Świętym opisane jest wiele ważnych dla historii postaci. Warto przyjżeć się bliżej najważniejszym z nich:

- Adam i Ewa – są to pierwsi ludzie, stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Z założenia mieli być istotami nieśmiertelnymi, jednakże ponieważ nie posłuchali Boga (Biblijny obraz zjedzenia zakazanego owocu), ich główną karą za popełniony czyn była śmierć (tzn. że ich życie nie trwało wiecznie). Ich synowie to Kain i Abel.

- Abraham – pierwszy patriarcha Narodu Izraelskiego. W nagrodę za to że wypełniał powierzone mu zadania, Bóg obiecał mu liczne potomstwo. Miał dwóch synów – Izmalea (którego urodziła mu niewolnica Hagar), a także Izaaka (którego urodziła mu jego żona Sara). Z miłości do Boga gotów był poświęcić swojego syna na ofiarę, jednak Bóg kazał go oszczędzić a w zamian na ofiarę złożyć barakna.

- Mojżesz (wyciągnięty z wody) – przywódca Izraelitów, który wyprowadził ich z Egiptu. Jemu Bóg dał na górze Synaj, w trakcie ucieczki z Egiptu tablice, na których był umieszczony tekst Dekalogu. Jego rodzeństwo to Aaron (brat) oraz Miriam (siostra)

- Izajasz – jeden z największych proroków Starego Testamentu, autor jednej z ksiąg, w której zapowiedział przyjście na świat Pana Jezusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

- Jan Chrzciciel – jedna z pierwszych i najważniejszych postaci Nowego Testamentu, syn Elżbiety i Zachariasza. Głosił on przyjście Pana Jezusa, udzielał chrztu w okolicach rzeki Jordan, prowadził pustelniczy żywot.

- Apostołowie oraz święty Paweł – są to pierwsi i bezpośredni naśladowcy Pana Jezusa. Apostołów było dwunastu, jednak jeden z nich, Judasz, zdradził Pana Jezusa kapłanom żydowskim. Św. Paweł nie był jednak pierwotnie apostołem, jednak został powołany przez Pana Jezusa w drodze do Damaszku, przez co stał się jednym z największych głosicieli Ewangelii a także jednym z pierwszych misjonarzy. Wśród apostołów, warto też wspomnieć o św. Piotrze, który był pierwszą głową Kościoła (papieżem).

Pełny sens Bibli rozumie się jednak pochylając się nad fragmentami Pisma Świętego i próbie zrozumienia ich. Czytając Pismo Święte warto zastanowić się zawsze, co dany fragment dla mnie oznacza, co ważnego w nim jest powiedziane, jaki jest sesn tego co się w nim dzieje i dlaczego tak jest.

Za przykład może posłużyć fragment mówiący o ojcu miłosienym i synu marnotrawnym.

Poprzez słowa przypowieści Pan Jezus chce nam pokazać, że Bóg jest miłosiernym ojcem który wybacza nam synom marnotrawnym każdy nasz grzech. Zawsze wychodzi nam na spotkanie z otwartymi ramionami żeby przywrócić nam godność dzieci Bożych (odzianie syna w szaty, włożenie pierścienia na rękę i sandałów na nogi). Grzech jest tym, co powoduje w pewnym rodzaju śmierć naszej wiary, jednak powrót do Boga jest swoistym powrotem do życia.

Chcąc poruszać się po Piśmie Świętym warto znać pewne zasady, co oznacza dany symbol i dana liczba. Pozycję przypowieści o synu marnotrawnym w Piśmie Świętym opisuje poniższy symbol:

Łk 15, 11-32

Łk – oznacza księgę Pisma Świętego (w tym przypadku Ewangelię wg świętego Łukasza). Wszystkie skróty oznaczające księgi znajdują się na początku Pisma Świętego

15 – oznacza rodział księgi wcześniej wymienionej.

11 – 32 – oznacza wersy w danym rodziale danej księgi.

W taki sposób można opisać każdy fragent z Pisma Świętego.

Do zapamiętania:

Pojęcia:
Pismo Święte, Stary Testament, Nowy Testament, Księgi Natchnione, Księgi Deuterokanoniczne

Postacie Biblijne:
Adam i Ewa, Abraham, Mojżesz, Izajasz, Jan Chrzciciel, Apostołowie i św. Paweł

Opisywanie fragmentów Pisma Świętego:
Co oznaczają symbole w skrótowym zapisie fragmentów z Pisma Świętego.

Przykładowe zadania:

Zadanie 1. (1 pkt)
Stary Testament zawiera:
A. 45 ksiąg
B. 46 ksiąg
C. 47 ksiąg
D. 48 ksiąg

Zadanie 2. (2 pkt)
Odpowiedz na pytania:
a) Co to są księgi Deuterokanoniczne?
…………………………………………………………………………
b) Kim był Izajasz?
…………………………………………………………………………

Zadanie 3. (3 pkt)
Wyjaśnij skróty:
Mt………………………………………
Rdz………………………………………
Ap………………………………………

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz